مراقبت قبل و بعد از تزریق بوتاکس

قبل از بوتاکس این موارد را در نظر بگیرید :

.همان‌قدر که مراقبت‌های بعد از بوتاکس اهمیت بسیار زیادی دارند، رعایت توصیه‌ها و دستورات پزشک قبل از تزریق نیز بسیار مهم است. در نظر گرفتن این موارد باعث می‌شود که عوارض تزریق خیلی زودتر برطرف شوند و نتایج جذاب بوتاکس خود را به نمایش بگذارند.

همچنین در مواردی بر روی ماندگاری نتایج و کیفیت آن‌ها نیز اثر خواهد گذاشت. در کلینیک خانه سفید پزشک قبل از جلسه تزریق، در طول جلسات مشاوره مراقبت‌های لازم را بنا بر شرایط بیمار به او توضیح می‌دهد. ما در این بخش توصیه‌های عمومی قبل از تزریق بوتاکس را بیان خواهیم کرد.

۷ تا ۱۰ روز قبل از تزریق از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین و ایپوبروفن خودداری کنید.

درصورتی‌که نمی‌توانید این داروها را قطع کنید حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید و نظرات او را به درمانگر خود در کلینیک انتقال دهید.

حداقل از ۲۴ ساعت قبل از تزریق مواد غذایی و نوشیدنی‌های دارای الکل مصرف نکنید. الکل با ایجاد اختلال در فرایند گردش خون بهبود کبودی‌ها یا خون‌مردگی‌های بعد از تزریق را با مشکل مواجه می‌کند.

از یک هفته قبل از بوتاکس موهای صورت را وکس و اپیلاسیون نکنید و از شیو کردن و بند انداختن نیز خودداری کنید.

استفاده از کرم‌های موبر و بلیچینگ پوست هم ممنوع است.

اگر پوست شما دچار آفتاب‌سوختگی است بهتر است ابتدا نسبت به درمان آن اقدام کنید و سپس تزریق بوتاکس را انجام دهید.

اگر در مقابل درد حساس هستید و فکر می‌کنید که فرایند تزریق می‌تواند برای شما آزاردهنده باشد، با اجازه پزشک قبل از شروع جلسه تزریق یک قرص استامینوفن بخورید.

اگر مبتلا به بیماری‌های خاص به‌خصوص مشکلات انعقاد خون هستید یا سابقه حساسیت به سم بوتولیسم دارید حتما پزشک خود را مطلع کنید.

درصورتی‌که سابقه تب‌خال دارید در جلسات مشاوره به پزشک اطلاع دهید.

اگر پزشک در طول جلسات مشاوره دارویی برای شما تجویز کرد، حتما آن را سروقت و به‌طور کامل مصرف کنید تا بعد از تزریق مشکل خاصی برایتان ایجاد نشود

مراقبت های بعد از بوتاکس :

حتی‌الامکان در چند ساعت ابتدایی بعد از تزریق در معرض نور مستقیم خورشید یا حرارت قرار نگیرید. بعد از آن هم در زمان خروج از خانه حتما از کرم ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
انجام فعالیت‌های معمولی بعد از تزریق بوتاکس مانعی ندارد و حتی بلافاصله بعد از اتمام جلسه تزریق می‌توانید سر کار بروید.
۴ ساعت بعد از تزریق ورزش سبک مانند پیاده‌روی یا نرم دوی مشکلی ایجاد نمی‌کند.
بلافاصله بعد از تزریق استفاده از مواد آرایشی مختلف مانعی ندارد.

نتایج واقعی تزریق بوتاکس ۱۴ روز بعد از تزریق خود را نشان می‌دهند.
البته بلافاصله بعد از عمل و تا ۴ یا ۵ روز بعد از آن می‌توانید تاثیر بوتاکس را احساس کنید؛ اما برای اینکه عضلات سر جای خود قرار بگیرند و بتوانید راحت‌تر آن‌ها را حرکت دهید و چهره‌ای زیباتر داشته باشید باید کمی صبور باشید.
برای از بین بردن تورم و کبودی‌های موجود در ناحیه تزریق می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.بعد از گذشت ۴ ساعت از تزریق می‌توانید به‌صورت طاق‌باز و بدون اینکه فشاری به صورتتان وارد شود بخوابید.

تا یک روز بعد از تزریق از انجام ورزش‌های سنگین یا هر فعالیتی که باعث تعریق می‌شود دوری کنید.۲ تا ۴ ساعت بعد از تزریق محل آن را لمس نکنید و فشار ندهید.تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق سر خود را خم نکنید و دولا نشوید.علاوه بر ورزش، انجام هر فعالیت یا قرار گرفتن در هر موقعیتی که باعث افزایش ضربان قلب و تغییر در گردش خون شود ممنوع است.
این موضوع باعث افزایش سطح کبودی‌ها خواهد شد.
تا ۴ ساعت بعد از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید و سرتان را در وضعیت مستقیم قرار دهید.
مصرف داروها و مواد غذایی رقیق‌کننده خون مانند ویتامین E، امگا 3، آسپرین و چای سبز بعد از تزریق ممنوع است.

یک تا دو روز بعد از تزریق به سراغ استخر، سونا و حمام‌های ترکی نروید.
این مکان‌ها احتمال بروز عفونت در ناحیه تزریق را افزایش می‌دهند.تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از شستشوی موها خودداری کنید.همچنین شستشوی صورت نیز ۴ یا ۵ ساعت بعد از تزریق ممنوع است.
بعد از این مدت دقت کنید که محل تزریق را فشار یا ماساژ ندهید.

پوشیدن کلاه‌ها و لباس‌هایی که روی پیشانی و محل تزریق را می‌پوشانند ممنوع است؛

این لباس‌ها به ناحیه تزریق فشار وارد می‌کنند و باعث تعریق آن می‌شوند.
این موضوع ممکن است منجر به حرکت ماده بوتاکس شده و ایجاد ناهنجاری در ناحیه تزریق شود.

حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از مصرف الکل خودداری کنید.

حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از انجام فعالیت‌هایی که بدن در حالت برعکس قرار می‌گیرد مثل تمرینات یوگا یا رفتن به شهربازی و… خودداری کنید.

دکمه بازگشت به بالا